Salep Nedir?

Salep Orkideler ailesine ait Orchis, Ophyrus, Serapias, Platanthera, Dactylorhiza vs. cinslerinden bazı bitkilerin toprak altı yumrularından elde edilir. Türkiye’de  daha çok Orchis Ophyrus ve Serapias türleri bulunmaktadır. Çiçeklenme mevsiminde çapayla sökülerek toplanan o yılın yumruları suyla yıkanarak temizlenir, ipe dizilerek su veya sütle kaynatılır, sonra açık havada kurutulmaya tabi tutulur. Kurutulan yumrular dövülmek sureti ile toz haline getirilir. Elde edilen bu toz kullanılacak hale gelmiş olan salepin ta kendisidir. Yumrular kremsi renkte, yumurta şeklinde,  çatalsı veya saçaklı hallerde bulunabilir.

 

 

             Ülkemizde uzun yıllardan beri üretilen ürünlerden biri olan salebin Türkiye’de yetiştiği yerler; çoğunlukla Batı, Güneybatı, Güney ve Kuzey Anadolu olmakla beraber Anadolu’nun birçok yerinde yetişir.İlçemiz Bucak’ta da bu bitki yetişmekte ve Türkiye’ye dağıtımı salep olarak yapılmaktadır.

 

Bileşiminde nişasta, şekerler, misülaj ve azotlu maddeler olmakla birlikte bilhassa çocuklarda ishal kesici, kuvvet verici ve gıda olarak kullanılır. Barsak nezlesinde soğuk algınlıklarında ve öksürüğe karşı halk arasında çok sık kullanılmaktadır. Afrodizyak etkisi vardır. Kış aylarında sevilerek tüketilen sıcak içeceği yanında başta dondurma sanayi olmak üzere birçok gıda maddesinde kullanılmaktadır. Diğer yandan gerek sağlık açısından bir takım faydaları gerekse içerdiği misülaj nedeniyle ağız ve yutakta yumuşaklık hissi vermesi ve gerekse de kendine has hoş kokusu nedeniyle iç ve dış pazarlardaki talepler giderek artmaktadır.(kaynak:Mehmet Tutar)